?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next Entry

– Якщо звертатися до філософії Ніцше, наш час – це епоха тріумфу Діоніса чи Аполлона? Чи нині взагалі не варто говорити про таку дихотомію?

– Ніцше скористався символами двох грецьких божеств Діоніса й Аполлона для того, щоби показати ідеал культурного розвою. Ці протилежні божества, попри все, підтримували змагальність. Але вони й не знищували один одного в якомусь смертельному герці. З цього противенства виникала гармонія. Людина не витримує постійної вимоги бути гранично врівноваженою, бо вона є істотою, якій просто необхідно виходити за межі самої себе. Випробовуючи себе через вихід у царину незнаного й несподіваного, людина перевизначає, переосмислює себе. І знову потребує аполлонійної вивіреності й затишку. І цей круговорот годі змінити.

Та якщо говорити про сучасну добу, то її Ніцше визначає як нігілістичну. Наслідком вибору на користь ілюзорного існування, цінностей що послаблюють, а не підносять людину, може стати жорстокість, неспроможність вистояти перед страхом буття й бажання помститися тим, хто відрізняється від тебе. Ніцше пророкував двохсотлітню тривалість нігілістичного періоду. Отже, ми перебуваємо в його епіцентрі.

Проте важливо зрозуміти, що Ніцше не створив чогось на кшталт Апокаліпсису. Людина здатна впоратися з цими викликами, якщо навчиться приймати загрозливу долю, покладатися не на оманливі доктрини, а на себе.

(Тарас Лютий – український філософ, представник молодшої генерації Київської філософської школи.)

http://litakcent.com/2016/04/04/taras-ljutyj-my-pryrecheni-na-vichne-povernennja-do-nicshe/

Profile

fantaamas
fantaamas

Latest Month

August 2019
S M T W T F S
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Tags

Powered by LiveJournal.com
Designed by yoksel